موضوعات

آمار بازدیدکنندگان

افراد آنلاین : 24
بازدید امروز : 1668
بازدید کل : 154330
IP شما : 54.157.61.68
در کوچه های خاکی معصومیت (چشمه) نقد تطبقی فروغ فرخ زاد و غاده السمان شاعر معاصر عرب نمایش در اندازه واقعی

در کوچه های خاکی معصومیت (چشمه) نقد تطبقی فروغ فرخ زاد و غاده السمان شاعر معاصر عرب

نویسنده: نسرین مدنی ناشر: چشمه سال چاپ: 1385 شماره شابک: 9789643623159

جزییات بیشتر

وضعیت: این کتاب در انبار موجود نیست

0 ریال

افزودن به سبد خرید

30 کتاب دیگر در همین موضوع:

قبلی
بعدی

در کوچه‌های خاکی معصومیت پژوهش سترگ و ارزشمندی است که خانم نسرین مدنی در حوزه‌ی مطالعات تطبیقی به انجام رسانده است. کتاب به بررسی تطبیقی بین مولفه‌ها، شباهت‌ها، تفاوت‌ها و لحن شعری دو چهره‌ی نام‌دار ادبیات عرب و فارسی پرداخته است. غاده‌السمان شاعر سوری که در اولین مواجهه‌های منتقدان با شعر وی به او لقب فروغ فرخ‌زاد شعر عرب دادند و خود فروغ که در ادبیات معاصر و ادبیات زنان نقشی چشم‌گیر دارد بهانه‌ای برای پژوهش و بررسی دنیای شاعرانه دو شاعر زن برای مولف گشته است.

 

کتاب ۸ بخش عمده دارد که مدنی با حوصله و دقتی درخور اثر ابتدا به ویژگی‌های نقد تطبیقی میپردازد. نگاهی گذرا بر شعر معاصر عرب و معرفی شاعران پیشگام عرب که چهره‌هایی چون آدونیس و نزار قبانی را در بر می‌گیرد و هم‌چنین بررسی شعر شاعران زن عرب نظیر سعادالصباح و فدوی طوفان از عناوین و مضامین بخش‌های دیگر کتاب هستند. مدنی در بخش پنجم کتاب به شرح حال و آثار غادة‌السمان و مضامین مطرح شده در شعر او می‌پردازد و با شروع بخش ششم با معرفی اجمالی شعر معاصر ایران در بخش هفتم کتاب به شرح حال و آثار، ذهن و زبان و جایگاه فروغ فرخ‌زاد می‌پردازد.

 

مدنی در بخش پایانی کتاب به بررسی تطبیقی تم‌های فروغ و غادة می‌پردازد. نقاط اشتراک و نقاط اختلاف بین جهان شعری دو شاعر با ریزبینی و دقتی پژوهش‌گرانه در کتاب شرح و بررسی می‌شود. در کوچه‌های خاکی معصومیت در واقع تلاشی برای پل زدن بین شباهت‌ها و رنج‌های دو شاعر زن در جامعه‌ای مردسالار و استبدادزده است‌ که در آن زنان مجالی برای بروز هستی خاموش خود ندارند و تمامی توقع سنت و جامعه از آنان بسندگی به نگاه سنتی و مولد از جنسیت فراموش شده‌شان است.

  • وزن به گرم : 300
  • قطع کتاب : قطع رقعی 14.5 در 21.5 سانتیمتر
  • نوع جلد : جلد مقوایی شومیز
  • نوع کاغذ : تحریر
  • تعداد صفحات : 211